Łatwy zwrot towaru
Tabela elektroujemności
Sala chemiczna, lub inaczej pracownia chemiczna nie zasługiwałaby na swoją nazwę, gdyby nie znalazły w niej miejsca tabele, przede wszystkim z układem okresowym pierwiastków. Na drugim miejscu w wyposażeniu sali znajduje się tablica elektroujemności.
Plansza, na której rozrysowana jest tabela elektroujemności według skali Paulinga, to standard wyposażenia sali chemicznej. Elektroujemność wskazuje na przyciąganie elektronów przez jądro atomu pierwiastków. Im wyższa wartość elektroujemność, tym silniejsze przyciąganie elektronów walencyjnych. Siła przyciągania definiuje nam rodzaj wiązań pomiędzy pierwiastkami:
- wiązanie kowalencyjne powstaje wtedy, gdy różnica elektroujemności pierwiastków jest mniejsza od 0,4
- wiązanie kowalencyjne spolaryzowane jest wtedy, gdy różnica elektroujemności pierwiastków jest pomiędzy 0,4 a 1,7
- wiązanie jonowe – gdy różnica jest większa od 1,7
Tablica elektroujemności Paulinga
Tabela elektroujemności została stworzona w oparciu o doświadczenie i jest najbardziej popularną i najczęściej stosowaną skalą. Została opracowana w 1932 roku przez Linusa Carla Paulinga. Wartości elektroujemności wypisane w tabeli oparte są na badaniach dwuatomowych związków chemicznych - pomiarach energii i polaryzacji wiązań. Nie sposób zapamiętać jaka jest poszczególna elektroujemność pierwiastków. Tablica elektroujemności zawieszona na ścianie pracowni w przejrzysty sposób będzie służyć pomocą.