Dziennik elektroniczny - przydatne informacje
Dziennik elektroniczny - czy jest konieczny?
Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z 19 lutego 2002 roku szkoły mogą przeprowadzać dokumentację w formie elektronicznej. Od 2009 roku może to być jedyna forma prowadzenia dziennika. Ustawa z kolejnego roku – 2010 – reguluje zasady przetwarzania i przechowywania danych. Wiele późniejszych regulacji – ostatnia z sierpnia 2019 roku - doprecyzowuje wymogi odnośnie funkcjonowania dziennika elektronicznego w taki sposób, aby był on zgodny z obowiązującymi przepisami RODO. Jak założyć dziennik elektroniczny? Jak powinien wyglądać szkolny dziennik elektroniczny? Od kiedy obowiązkowy jest taki dziennik? Odpowiedzi na te i inne nurtujące pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.
Jak założyć dziennik elektroniczny?
Dziennik elektroniczny powinien spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa. Dane osobowe, które zawiera dziennik, są chronione, dlatego dostęp do nich powinny mieć tylko uprawnione osoby. Program do prowadzenia dziennika elektronicznego musi być zatwierdzony przez MEN. Nie ma obowiązku prowadzenia dziennika elektronicznego, ale jest to wygodny sposób ewidencji uczniów oraz dokumentacji zajęć, dlatego za zgodą MEN dziennik elektroniczny może być jedyną formą dokumentacji szkolnej. Aby założyć dziennik elektroniczny, najlepiej skorzystać z gotowych systemów, takich jak Librus, które poprowadzą nauczyciela krok po kroku i automatycznie będą zapisywać dane oraz przetwarzać je w taki sposób, aby były one bezpieczne oraz gotowe do zarchiwizowania. System musi prowadzić rejestr zmian, które są wprowadzane do dziennika oraz ich autorów. Musi także umożliwić eksport danych do formatu XML w terminie 10 dni od zakończenia roku szkolnego oraz mieć możliwość wydrukowania całości dziennika, w celu sporządzenia dokumentacji papierowej. Dokumentacja papierowa nie jest konieczna, niemniej musi być możliwa do wykonania.
Dziennik elektroniczny – zalety
Dziennik elektroniczny to nie tylko ułatwienie dla nauczycieli – to także możliwość monitoringu pracy nauczyciela i ucznia zarówno z pozycji dyrektora szkoły, jak i rodziców dzieci uczęszczających do danej szkoły. Dziennik elektroniczny pozwala na prowadzenie dokumentacji nie tylko obowiązkowych zajęć objętych programem nauczania, ale także zajęć dodatkowych, indywidualnych oraz specjalistycznych. Czy dziennik elektroniczny to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny dziennik w papierowej formie? Oto główne zalety tej formy prowadzenia dokumentacji szkolnej:
- Szybki dostęp do danych – dziennik elektroniczny pozwala na wgląd w historię pracy ucznia, dzięki czemu wiedza nauczyciela o postępach w nauce dziecka jest bardziej komplementarna, nawet podczas zastępstw, a zwłaszcza przy zmianie nauczyciela prowadzącego lub wychowawcy.
- Monitoring przebiegu zajęć – wgląd w realizację podstawy programowej oraz przeprowadzonych zajęć dodatkowych mają także rodzice dziecka, bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z nauczycielem.
- Dostęp do informacji - dzięki dziennikom elektronicznym dziecko oraz rodzice mają dostęp do informacji o ocenach, zadaniach domowych oraz planowanych sprawdzianach. System odciąża pamięć dziecka i pozwala mu lepiej przygotować się na następne zajęć lub test kompetencji.
- Bezpieczne przechowywanie danych – dane w dzienniku elektronicznym są szyfrowane, a dostęp do dziennika jest zabezpieczony podpisem elektronicznym, co praktycznie niweluje ryzyko wycieku danych i udostępnienia ich osobom nieupoważnionym.
Dobrze prowadzony dziennik elektroniczny w szkole
Dziennik elektroniczny to duże ułatwienie w pracy nauczyciela, który pracuje systematycznie i na bieżąco wprowadza dane. Dziennik pozwala na lepszą komunikację między nauczycielem a rodzicami, którzy mogą śledzić pracę nauczyciela czy postępy dziecka, mogą też w porę zareagować na pojawiające się trudności w nauce i pomóc, jeśli tego wymaga zaistniała sytuacja.