Jak otworzyć prywatne przedszkole?
Współcześni rodzice coraz większą wagę przywiązują do jakości przedszkola, do którego planują posłać swoją pociechę. Na jego wybór wpływa wiele różnych czynników, między innymi: Są to przede wszystkim:
- Odległość od miejsca zamieszkania, ew. miejsca pracy. Sprawna organizacja czasu dla młodych rodziców to często najważniejsza kwestia.
- Ilość kadry pedagogicznej w przeliczeniu na ilość dzieci w grupie. Oczywiście ilość i jakość – rodzicom zależy na wykształconych pedagogach, którzy podążają za duchem czasu.
- Stosowane metody wychowawcze oraz ich zgodność z metodami, stosowanymi w domu.
- Zajęcia dodatkowe – języki obce, taniec, zajęcia sportowe, zajęcia z psychologiem itp.
- Wyposażenie przedszkola – pomoce dydaktyczne, gry, artykuły do prac plastycznych.
Temat polskich przedszkoli to od wielu lat temat zapalny – w przedszkolach publicznych brakuje miejsc. Na mapie pojawia się coraz więcej przedszkoli prywatnych, które dzięki dofinansowaniom ze strony UE oraz miejskim, są dostępne dla przeciętnie zarabiających rodziców. Przedszkole prywatne stwarza możliwości zorganizowania czasu maluchom według własnego pomysłu. Dużym zainteresowaniem i uznaniem rodziców cieszą się przedszkola leśne, w których dziecko ma okazję stale obcować ze światem przyrody. Popularne są także przedszkola Montessori, które stawiają na swobodny rozwój dziecka i naukę w takim momencie, w który dziecko jest na to gotowe.
Jak założyć przedszkole niepubliczne – krok po kroku
- Po pierwsze – należy znaleźć odpowiedni lokal, który będzie spełniał wymogi Sanepidu i Straży Pożarnej. Normy sanitarne dotyczą jakości wody, powierzchni lokalu, ilości i rozmieszczenia toalet, wyposażenia przedszkola, oświetlenia i wentylacji. Oceniane są również warunki, w których przygotowywane są i wydawane posiłki oraz warunki w pomieszczeniach socjalnych. Wyposażenie przedszkola musi również spełniać odpowiednie normy wyznaczone przez atesty – zarówno wyposażenie wewnątrz budynku, jak i na placu zabaw. Większą szansę mają lokale parterowe, wykonane z materiałów niepalnych, które są zgodne z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego. Osoba, która zdecydowała się założyć przedszkole musi posiadać dokument potwierdzający prawo do dysponowania lokalem – może to być akt notarialny, umowa najmu lub użyczenia.
- Po drugie – należy założyć firmę. Może to być spółka z o.o. lub spółka akcyjna. Spółki mają charakter prawny, wymagają wpisu notarialnego oraz prowadzenia pełnej księgowości.
- Po trzecie - odpowiednia kadra pedagogiczna. Osoba, które zakłada przedszkole nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego, jednak wychowawcy przedszkolni muszą mieć skończone studia wyższe na kierunku pedagogicznym, specjalizacja wczesnoszkolna lub przedszkolna albo odpowiednie wykształcenie zdobyte w zakładzie kształcenia nauczycieli – specjalność: praca z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
- Po czwarte – rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zgłoszenie do samorządowej jednostki terytorialnej. W zgłoszeniu należy przedstawić statut planowanego przedszkola, w myśl którego placówka ma działań oraz plan organizacji wychowania przedszkolnego. Zgłoszenie złożone w urzędzie wysyłane jest do Ministerstwa Oświaty, przez które musi być zatwierdzone.
Kto może otworzyć prywatne przedszkole?
Przedszkole prywatne może otworzyć każda osoba fizyczna, bez dyplomu ukończonych studiów pedagogicznych. Pomysł na biznes jest dobry, ponieważ rodzice coraz bardziej świadomie wybierają miejsce, w którym wychowywać i rozwijać się będzie ich kilkulatek. Stworzenie dobrych warunków do rozwoju dziecka owocuje w przyszłości lepszymi wynikami w nauce oraz umiejętnościach społecznymi. Dziecko przebywając w grupie rówieśniczej uczy się rozmawiać z innymi, negocjować, przedstawiać swoje projekty, uczy się pracy indywidualnej i grupowej. Te pierwsze lata edukacji stanowią bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Zaufanie, jakim rodzice darzą nauczycieli i wychowawców przedszkolnych procentuje. Dziecko na tym etapie buduje swoje poczucie własnej wartości. Uczy się swoich mocnych stron, uczy się wygrywać i radzić sobie z porażką.
Jaką formę przedszkola wybrać?
Zastanawiając się, jak założyć prywatne przedszkole, należy pomyśleć o wyborze formy, w jakiej miałoby funkcjonować. Przedszkole może być zarejestrowane jako punkt, który działa przez cały rok szkolny lub jako zespół wychowania przedszkolnego – w którym zajęcia prowadzone się tylko w niektóre dni tygodnia. Przedszkole, które jest punktem całorocznym, zobowiązane jest do zapewnienia opieki dzieciom w wieku do 2,5 do 6 lat przez minimum 3 godziny dziennie. Grupy mogą liczyć od 3 do 25 osób. Aby przedszkole było atrakcyjne dla dzieci, a przede wszystkim dla rodziców, warto pomyśleć nad specjalizacją – dużą popularnością cieszą się przedszkola językowe, w którym dziecko już od najmłodszej grupy uczy się języków obcych lub nawet dwujęzyczne, w których opiekunami są native speakerzy. Ciekawe są też przedszkola ekologiczne, w których dziecko funkcjonuje zgodnie z rytmem zmieniających się pór roku.
Wymagania metrażowe przedszkola
Metraż sali, w której prowadzone są zajęcia dla dzieci powinien być dostosowany do liczby dzieci w grupie, i tak w przypadku grupy, w której jest od 3 do 5 przedszkolaków metraż powinien wynosić minimum 16m2. W przypadku przedszkoli, które są otwarte do 5 godzin dziennie, wystarczy powierzchnia 2m2 na każde dziecko, jeśli zajęcia trwają dłużej – metraż musi zostać zwiększony do 2,5m2 na dziecko. Dodatkowo, jeśli przedszkole jest czynne powyżej 5 godzin dziennie, powinno zapewnić dzieciom miejsca do leżakowania. W przedszkolu musi być dostęp do bieżącej wody, umywali w ilości: 1 na 15 osób oraz szatnia na buty i odzież wierzchnią.
Jak założyć przedszkole: podsumowanie
Powyższy artykuł stanowi skrócony przewodnik na temat tego, jak otworzyć prywatne przedszkole. Jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej, przed uruchomieniem biznesu, należy odpowiednio się do tego przygotować. Zawsze pierwszym punktem jest stworzenie precyzyjnego biznes-planu, w którym będziemy mogli wyliczyć i zaplanować wydatki związane z otworzeniem przedszkola. Środki finansowe, które potrzebne są na początku działalności, w zależności od formy i rozmiaru placówki, wynoszą od 30 do 100 tys. złotych. W wydatkach „na start” uwzględnione są opłaty za wynajem lokalu (od 3 do 9 tysięcy), przystosowanie lokalu do wymogów sanitarnych (od 10 do 50 tys.), zakup wyposażenia (15-40 tys.) oraz marketing (1,5-3 tys.). Do tego należy doliczyć koszt utrzymania pracowników. Założenie przedszkola prywatnego, jeśli posiadamy odpowiednie zaplecze finansowe, to pomysł, który z pewnością przyniesie dochody! Co więcej, poza zyskami materialnymi, dostarczy wiele radości i możliwości przeżywania pięknych chwil w otoczeniu co dzień mądrzejszych dzieci.