Dla Placówek budżetowych stosujemy 14 dniowy odroczony termin płatności.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakiego wybrać robota edukacyjnego dla dzieci?

2022-12-30
Jakiego wybrać robota edukacyjnego dla dzieci?

Roboty edukacyjne to innowacyjne urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w szkołach, bibliotekach i innych miejscach, w których dzieci mogą uczyć się współpracy i programowania. Niezastąpione podczas lekcji informatyki, roboty edukacyjne pozwalają uczniom rozwijać zdolność samodzielnego, logicznego i analitycznego myślenia, a przede wszystkim wprowadzają je w świat nowoczesnych systemów. Dzieci, korzystając z robotów edukacyjnych, w prosty i intuicyjny sposób oswajają się z technologią, która zewsząd je otacza oraz uczą się, jak czynić ją dla siebie użyteczną. Podczas pracy z tym sprzętem najmłodsi rozszyfrowują, co potrafią roboty edukacyjne i dzięki temu poznają wszystkie zagadnienia związane z robotyką i programowaniem. Co za tym idzie? Mają możliwość poznać mechanizm ich działania od podstaw i dzięki temu zrozumieć, jakie użyteczne funkcje posiadają roboty edukacyjne i w jakim celu mogą zostać wykorzystane. O tych i innych zaletach robotów edukacyjnych opowiadamy w niniejszym wpisie!

Roboty edukacyjne – co to?

Roboty edukacyjne dla szkół to nic innego jak nowoczesna pomoc w prowadzeniu zajęć. Na czym polega nauka z robotem edukacyjnym? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów robotów do wyboru, w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany model dana placówka zamierza nabyć. Pracę z robotami edukacyjnymi rozpocząć mogą już dzieci ze szkoły podstawowej, poznając podstawy mechaniki i konstruowania podczas prób własnoręcznego złożenia robota. Jest to świetne ćwiczenie dla najmłodszych, bowiem rozwija kreatywność, ale także cierpliwość i dokładność – podążając za instrukcją, dzieci są w stanie zbudować lub złożyć własne roboty edukacyjne do programowania. Dzieci mogą stworzyć konstrukcje o różnym stopniu zaawansowania, w zależności od indywidualnych preferencji i umiejętności.

​Roboty edukacyjne dla szkół – korzyści

Zabawa uczy najmłodszych również podstaw programowania – dzięki algorytmom roboty edukacyjne dla szkół mogą być zaprogramowane przez uczniów do wykonywania serii czynności, które określają konkretne ruchy robotów. W jaki sposób jednak działają i co potrafią roboty edukacyjne? Odpowiednio zaprogramowane, są w stanie rysować, unosić drobne przedmioty, omijać przeszkody podczas poruszania się lub reagować w dany sposób na komendę – zakodowaną oraz wywołaną przy pomocy głosu, światła czy dotyku. Od inwencji oraz pomysłowości osoby prowadzącej zajęcia zależy to, jak zaprogramowane zostaną roboty edukacyjne. Wraz z akcesoriami często dostępnymi w gotowych zestawach, roboty edukacyjne zapewniają dzieciom wiele frajdy z odkrywania ich możliwości oraz rozbudzania własnej kreatywności. Nauka przez zabawę to sformułowanie, które najtrafniej oddaje to, co potrafią roboty edukacyjne.

Do czego służą roboty edukacyjne w bibliotece?

Podczas różnego rodzaju lekcji szkolnych dzieci wykorzystują roboty edukacyjne. W wielu placówkach sprawdzają się jako budzące zainteresowanie i angażujące rekwizyty do prowadzenia ciekawych i rozwijających zajęć. Coraz częściej spotkać można je także poza szkołą. Roboty edukacyjne w bibliotece pojawiają się na zajęciach dodatkowych i wyraźnie poszerzają ofertę spotkań rozwojowych, którą proponują te placówki kulturalne. Stwarza to dzieciom szansę na oswojenie się z nowymi technologiami w edukacji oraz rozwinięcie swoich zainteresowań i umiejętności w zakresie nauk technicznych, konstruowania, programowania i robotyki. O tym, co potrafią roboty edukacyjne, dzieci mogą przekonać się podczas prowadzonych przez biblioteki zajęć. Największą zaletą tego typu programów jest ich dostępność dla każdego dziecka, co stanowi krok ku wyrównaniu szans edukacyjnych. Roboty edukacyjne do programowania nie są zarezerwowane wyłącznie dla placówek oświatowych i kulturalnych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli znanych i cenionych firm, które prowadzą sprzedaż dla klientów indywidualnych.

Roboty edukacyjne wraz z akcesoriami

Jeśli zależy Ci na rozwoju dziecka poprzez kreatywne aktywności, robot edukacyjny będzie świetnym prezentem, który z pewnością nie wywoła znudzenia u Twojej pociechy. Dodatkowym atutem tego rodzaju pomocy edukacyjnej jest możliwość spędzenia czasu z dzieckiem oraz wspólnego poszerzania wiedzy. Pomimo kryteriów zaawansowania i wieku dziecka, jakie sugerowane są przy wyborze odpowiedniego robota edukacyjnego, każdy dorosły również doświadczy wiele radości i rozwinie swoją wyobraźnię podczas tak kreatywnej zabawy. Wybierając odpowiedniego robota edukacyjnego dla najmłodszych, warto kierować się kategorią wieku i możliwościami poznawczymi. Doskonałymi akcesoriami do każdego robota edukacyjnego będą karty pracy i scenariusze, ułatwiające pracę i pozwalające wykorzystać wszystkie możliwości tego nowoczesnego sprzętu dla dzieci. Roboty edukacyjne sprawdzą się podczas różnego rodzaju prac rozwijających z dzieckiem, a dołączone do zestawów konspekty lekcji ułatwią poprowadzenie ciekawych i wartościowych zajęć.

Roboty edukacyjne do programowania

Nauka z zastosowaniem robota edukacyjnego nie zawsze jest łatwa, ale zawsze jest bardzo ciekawa i efektywna zarówno dla dzieci, jak i prowadzących zajęcia czy opiekunów. Gdy coś się nie powiedzie, wspólnie można szukać rozwiązań problemu oraz naprawiać błędy, tym samym przygotowując się do przyszłych wyzwań i ucząc, w jaki sposób znajdować wyjścia z pozornie trudnych sytuacji dzięki umiejętności logicznego myślenia. Wybierając idealnego robota edukacyjnego dla dziecka, warto spośród dostępnych na rynku modeli wybrać taki, który zawiera możliwie najwięcej scenariuszy, dołączonych kart pracy oraz podręcznik dla nauczyciela. Dzięki tym akcesoriom robot edukacyjny pozwoli na zrealizowanie wielu wartościowych lekcji. Należy zwrócić również uwagę na wymagania systemowe wybieranego sprzętu oraz język oprogramowania, by przeszkodą do wspaniałej zabawy nie stała się bariera językowa. Jeśli jednak zależy Ci, by wraz z umiejętnościami programowania dziecko stopniowo osiągało także biegłość w posługiwaniu się danym językiem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać obcojęzyczną wersję robota edukacyjnego. Niezależnie od wybranego modelu, robot edukacyjny zapewni wiele niezapomnianej i twórczej zabawy, która zaangażuje dziecko, wprowadzając je w świat nauki i nowych technologii.

Robot edukacyjny a wiek dzieci – propozycje

Dla młodszych dzieci, a więc tych w wieku od 3 do 10 lat doskonałą propozycję stanowi zestaw do kodowania offline z matami oraz robotami edukacyjnymi GeniBot. Ten wariant świetnie sprawdzi się zarówno w przedszkolu, jak i szkole podstawowej, ponieważ forma zajęć wykorzystująca technologię jest atrakcyjna dla dzieci na tym etapie rozwoju ze względu na różnorodne docierające bodźce. Praca odbywa się pod okiem nauczyciela, który w zestawie otrzymuje pełną obudowę metodyczną. Aktywności na macie do kodowania oraz wykorzystanie robotów edukacyjnych to szansa na wdrożenie w placówce nauki przez zabawę, czyli najefektywniejszy, a zarazem najbardziej angażujący najmłodsze dzieci sposób pracy. GeniBot mówi w dwóch językach, dzięki czemu – oprócz nauki programowania, rozwoju myślenia i kompetencji miękkich – dzieci mają możliwość nauki języka angielskiego. Zestaw Premium z GeniBotami i matami Kodowanie na dywanie dla całej placówki to zdecydowanie godna uwagi pedagogów przedszkolnych i wczesnoszkolnych propozycja! A co jeszcze?

  • Rozwój dzieci w klasach 1-3 mogą wesprzeć na przykład: Robot edukacyjny Apitor z klockami, Zestaw edukacyjny z robotem VEX IQ lub Robot Codey Rocky do nauki programowania STEM i Internetu Rzeczy dla dzieci.
  • Do wieloletniej nauki programowania świetnie sprawdzi się Robo Wunderkind Education Kit przeznaczony dla dzieci w wieku 5-14 lat.
  • Świetną propozycją dla nieco starszych dzieci, a więc tych, które ukończyły 11 lat, jest Robot CUE. Wprowadza nowy wymiar programowania, bowiem dzięki sztucznej inteligencji umożliwia personalizację zachowań.
  • Współpracę z 4 językami programowania o różnym stopniu zaawansowania zapewni Robot Thymio. To urządzenie, które odpowiada na potrzeby niemal każdego etapu rozwoju.
  • Zestawów Abilix Krypton stworzonych do wyposażenia pracowni informatyki i robotyki w szkole chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Mnogość wariantów umożliwia dopasowanie modelu do potrzeb danej placówki.


Te i wiele innych godnych uwagi propozycji można znaleźć w ofercie sklepu Edumax.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Robot Codey Rocky

Robot Codey Rocky

899,00 zł brutto
Robot Thymio RF

Robot Thymio RF

983,00 zł brutto
pixel