Dla Placówek budżetowych stosujemy 14 dniowy odroczony termin płatności.

biuro@edumax.com.pl | tel. 737 856 810

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zmiany w edukacji 2021

2021-09-06
Zmiany w edukacji 2021

Początek roku szkolnego to zawsze ekscytujący okres w roku. Oznacza powrót do codzienności po wakacyjnym odpoczynku. Niektórzy będą zaczynać swoją przygodę ze szkołą, a dla innych to już coroczny rytuał. Uczniowie, rodzice i pracownicy placówek edukacyjnych pełni są jednocześnie radości z możliwości powrotu oraz ciekawości wobec nadchodzących nowości. Z pewnością jednym z interesujących kwestii dla wszystkich zainteresowanych są zmiany w oświacie od września.

Nadchodzące zmiany w oświacie od września 2021

Ministerstwo Edukacji od lat wraz z początkiem roku szkolnego wprowadza wiele zmian, które mają ulepszyć system szkolnictwa. Chociaż poprzednie semestry upłynęły pod znakiem niepewności i szybkiej adaptacji do nagłych okoliczności, to modyfikacje wchodzące od września są przemyślane oraz zapowiedziane. Zmiany w oświacie od września znacznie wpływają na życie i organizację szkoły, z tego powodu dobrze jest zapoznać się z nimi bliżej, aby żadna nowość nie była zaskoczeniem. Jest to szansa, aby wszyscy zainteresowani mieli czas na przystosowanie się i ewentualne przygotowania.

Zmiana kanonu lektur 2021

Uczniów i nauczycieli czeka modyfikacja dotychczasowego kanonu lektur. Ministerstwo Edukacji zdecydowało się na wykreślenie niektórych pozycji, które do tej pory widniały w spisie, a jednocześnie wprowadzenie nowych. Z tego powodu znikną w szkołach ponadpodstawowych pozycje Leszka Kołakowskiego, a zostaną zastąpione przez utwory Karola Wojtyły. W młodszych klasach z listy podstawowych lektur znikają takie pozycje jak „Zaczarowana zagroda”, „Oto jest Kasia”, ale za to pojawią się inne książki, jak choćby „Wścibscy”. Zmiany w oświacie od września dotyczą również nieco starszych klas, gdzie nie będzie wśród obowiązkowych książek opowieści o przygodach Felixa, Neta i Niki. Wprowadzono jednak inne tytuły, jak „Toposy i Lupus” oraz „Posłaniec króla”.

Wprowadzenie zajęć uzupełniających

Kolejną nowością mają być zajęcia wspomagające dla dzieci. Te zmiany w oświacie od września mają pomóc uczniom, którzy w trakcie nauki zdalnej mieli kłopoty z opanowaniem materiału lub czują, że ich wiedza nie jest odpowiednia. Dzięki temu po powrocie do szkół oraz nauki stacjonarnej, będą mieli szansę na uzupełnienie wiadomości oraz dodatkową pomoc nauczyciela. Nadrabianie materiału jest możliwością wyrównania poziomu wiedzy między uczniami, a Ministerstwo Edukacji chce sformalizować godziny dodatkowe w całym systemie.

Modyfikacje w kanonie lektur mają pozwolić uczniom i nauczycielom na omawianie takich lektur, które są interesujące z powodu ich konstrukcji czy warstwy językowej. Zmiany w oświacie od września, które dotyczą książek czytanych na lekcjach języka polskiego, to spis tekstów, które są ważne pod względem wychowawczym oraz edukacyjnym. Pokazują bogactwo języka polskiego, sposoby wypowiadania się bez kolokwializmów czy wulgaryzmów.

Zasady bezpieczeństwa – zmiany w edukacji 2021

Na wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkół czeka wiele istotnych zmian związanych z sytuacją pandemiczną w kraju. Z tego powodu wprowadzono szereg różnych wytycznych, których należy przestrzegać podczas nauki stacjonarnej. Ministerstwo Edukacji zapowiada, że nie będzie codziennego testowania dzieci na obecność wirusa, ale za to wskazuje wiele innych działań.

  • Rekomendowane jest częste wietrzenie pomieszczeń szkolnych. Przed lekcjami, po nich, w trakcie, podczas przerw oraz w dni wolne, gdy nie ma zajęć.
  • Maseczki będą obowiązywać w pomieszczeniach wspólnych w szkole w momencie, gdy nie można zachować odpowiedniego dystansu między osobami.
  • Wspomniany dystans określany jest jako 1,5 m.
  • Ważną zmianą jest dezynfekcja pomieszczeń szkolnych. Ministerstwo Edukacji mówi, że powierzchnie mają być myte detergentem przed oraz po lekcjach, inną możliwością jest dezynfekcja odpowiednim środkiem dezynfekującym.
  • Kolejne zmiany w oświacie od września to także rekomendacja szczepień pracownikom szkolnym, a następnie również uczniom w odpowiednich grupach wiekowych.
  • Zachowanie higieny przez osoby w szkole, tutaj wskazuje się na częste mycie lub dezynfekcję rąk, unikanie kontaktu w okolicach oka, ust i nosa, a także ochrona przy kichaniu oraz kaszlu.

Szkolna pomoc psychologiczna

Kolejną zmianą, którą Ministerstwo Edukacji zaplanowało na nadchodzący rok szkolny, to ulepszenie pomocy psychologicznej dostępnej w placówce. Jest to odpowiedź nie tylko na sytuację pandemiczną, gdzie stan psychicznym uczniów mógł się pogorszyć, ale także na rosnącą świadomość, jak ważna jest pomoc psychologa. Dzięki temu uczniowie będą mieli szansę uzyskać wsparcie w razie kłopotów związanych z izolacją społeczną czy innymi problemami życiowymi. Takie zmiany w oświacie od września są szansą na złagodzenie negatywnych konsekwencji wielomiesięcznej nauki zdalnej.

Nowa organizacja zajęć WDŻ

Ministerstwo Edukacji wprowadza również zmiany w sposobie organizacji Wychowania do Życia w Rodzinie. Przedmiot ten do tej pory był prowadzony na pierwszej lub ostatniej lekcji. Z tego powodu osoby, które nie uczęszczały na te lekcje zwykle zaczynały później lub wychodził wcześniej. Od tego roku szkolnego zapis ten znika i będzie można realizować lekcje o dowolnej porze. Okienko w planie zajęć może być zachęta dla niektórych, aby nie rezygnować z uczęszczania na WDŻ. Zgodnie z tym, co podaje Ministerstwo Edukacji, zapis, że przedmiot ten może być prowadzony tylko na skrajnych godzinach lekcyjnych jest w pewien sposób krzywdzący dla innych nauczycieli. Z tego powodu prowadzący WDŻ nie powinni być traktowani inaczej od pozostałych.

Mniej biurokracji dla nauczycieli – zmiany w edukacji 2021

Zapowiadaną zmianą, jaka czeka nauczycieli w nadchodzącym roku szkolnym, jest odciążenie ich w kwestiach biurokratycznych. Zgodnie z zapowiedziami, mają mieć mniej zadań związanych z dokumentami, aby móc poświęcić go podopiecznym. Ministerstwo Edukacji wyda w tej sprawie odpowiedni dokument, dzięki czemu zyskać mają na tym uczniowie, nauczyciele, ale również rodzice. Czas, który do tej pory spędzano nad biurokratycznymi sprawami ma być poświęcony nauczaniu, dzięki czemu zmniejszy się potrzeba pomocy opiekunów w odrabianiu prac domowych.

Zmiany w oświacie od września 2021 – cel

Zmiany w oświacie od września to szereg różnych zapisów, które są odpowiedzią na zmieniająca się sytuację pandemiczną w kraju. Jednocześnie wprowadzenie nowych pozycji do kanonu lektur czy odciążenie nauczycieli od obowiązków biurokratycznych ma dać szansę na lepszą edukację. Wszelkie nowe modyfikacje, które wychodzą naprzeciw potrzebom dzieci, jak dodatkowa pomoc psychologiczna w szkołach czy zajęcia, których zadaniem jest nadrobienie zaległości w materiale, mają pozwolić na wyrównanie poziomu uczniów.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel