Dla Placówek budżetowych stosujemy 14 dniowy odroczony termin płatności.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Magiczny dywan do przedszkola – dlaczego warto?

2022-07-11
Magiczny dywan do przedszkola – dlaczego warto?

Rynek edukacyjny cechuje szeroki wybór różnorodnych pomocy dydaktycznych, które mają za zadanie wspierać pedagogów i inne osoby pracujące z dziećmi w codziennej zabawie, nauce i terapii. Jednym z godnych uwagi urządzeń jest Magiczny Dywan. Czym jest Magiczny Dywan? Dla kogo jest przeznaczony? Czym różni się od tradycyjnych i dobrze znanych akcesoriów wykorzystywanych w oświacie? Odpowiadamy!

Magiczny Dywan – podłoga interaktywna

Magiczny Dywan podłoga interaktywna to nowoczesne urządzenie, wyświetlające na podłodze różnorodne gry i zabawy, w których uczestniczą dzieci, pozostając w ciągłym ruchu. Obraz z komputera wyświetlany jest na płaskim, jednolitym podłożu za pomocą projektora, np. na podłodze. Zintegrowane z komputerem czujniki wychwytują ruchy rąk i nóg graczy znajdujących się w obrębie naświetlanej powierzchni. W zależności od rodzaju prezentowanych treści dzieci mogą poszerzać wiedzę lub rozwijać sprawność fizyczną, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Możliwość ciągłego ruchu w trakcie zajęć to szczególna zaleta niniejszego rozwiązania zwłaszcza dla najmłodszych, odkrywających świat wszystkimi zmysłami dzieci. Bez wątpienia jest to rewolucja w dziedzinie edukacji, rozrywki, ale też terapii dziecięcej. Zapewne właśnie dlatego cieszy się coraz większą popularnością w różnorodnych placówkach oświatowych, kulturowych i terapeutycznych, uatrakcyjniając codzienne zadania rozwojowe dzieciom w różnym wieku.

Magiczny Dywan – cele edukacyjne

Ideą twórców urządzenia było wykorzystanie nowoczesnej technologii do wspomagania ogólnego rozwoju dziecka. Celem Magicznego Dywanu jest uatrakcyjnienie zajęć, a co za tym idzie – zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w nich za sprawą ciekawej i angażującej formuły. Jest to bowiem oparty na nowoczesnej technologii projektor interaktywny korzystający z rozszerzonej rzeczywistości, a mianowicie systemu łączącego świat rzeczywisty z obrazem generowanym komputerowo, która zapewnia rozrywkę, uczy i wspomaga terapię. Urządzenie wspiera dzieci w rozwijaniu myślenia logicznego, przyczynowo-skutkowego i abstrakcyjnego. Podczas interakcji z Magicznym Dywanem pracują zmysły, rozwija się orientacja przestrzenna, koordynacja wzrokowo-ruchowa, a także zręczność, szybkość, i spostrzegawczość – kompetencje ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Gdzie sprawdzi się Magiczny Dywan? Przedszkole i nie tylko

Z pewnością wiele korzyści przyniesie dziecku korzystanie z Magicznego Dywanu w przedszkolu. Zgodnie z doniesieniami naukowymi, dzieci od najmłodszych lat do 8. roku życia rozwijają około 80% zdolności uczenia się. To właśnie wtedy w ich mózgu tworzą się liczne połączenia nerwowe, wykorzystywane przez całe dalsze życie. Dzieci uczą się najszybciej i najskuteczniej, gdy czegoś doświadczają, a nie podczas teoretycznej formy przekazywania wiedzy. Magiczny Dywan jest więc doskonałym rozwiązaniem dla maluchów w wieku przedszkolnym, bowiem odpowiada on na naturalną potrzebę eksplorowania otaczającej rzeczywistości. Może wzbudzić w nich prawdziwą chęć nauki i ciekawość świata. Podczas zabawy na Magicznym Dywanie w przedszkolu dzieci będą miały okazję do zbudowania relacji z rówieśnikami w atmosferze bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że decydując o swoich zachowaniach podczas udziału w grze, dziecko dostrzega i rozwija w sobie poczucie sprawczości, niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie.

Magiczny Dywan w szkole

Magiczny Dywan w szkole z pewnością znajdzie swoje zastosowanie także wśród starszych dzieci, które równie chętnie korzystają z alternatywnych form nauczania. Może zatem posłużyć do nauki każdego przedmiotu. Z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym powstały zestawy konspektów dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji i kartami pracy. Wszystkie materiały skonstruowane są w oparciu o aktualną podstawę programową i konsultowane ze specjalistami z danych dziedzin. Dopracowana metodyka, stanowiąca integralną część Magicznego Dywanu, zakłada wysoki poziom edukacji i jej efektywność. Ułatwia zmyślne łączenie tradycyjnych form przyswajania informacji z innowacyjną formułą. Uczniowie, oprócz poszerzania swojej wiedzy, mogą w przyjemnych okolicznościach rozwijać swoją pamięć, zwinność, koordynację, umiejętność pracy zespołowej, a przy tym świetnie się bawić. To doskonała alternatywa dla zajęć prowadzonych w szkolnych ławkach, stwarzająca możliwość nabywania i doskonalenia kompetencji w warunkach, które kojarzą się z rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem.

Magiczny dywan do terapii

Urządzenie jest przydatne także podczas różnorodnych zajęć rehabilitacyjnych, rewalidacyjnych i korekcyjno-kompensacyjnych, a ponadto do wszelkich innych form terapii zajęciowej. Magiczny Dywan do terapii wspomaga prace terapeutyczne, dlatego z pewnością sprawdzi się w ośrodkach edukacyjno-rehabilitacyjnych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, gabinetach terapii zajęciowej i pracowniach oligofrenopedagogów. Terapeuci i rehabilitanci mogą skorzystać ze starannie przygotowanych pomocy dydaktycznych w postaci konspektów zajęć, kart pracy i innych materiałów wspierających współpracę z dzieckiem. Ich opracowania podjęli się eksperci, którzy mają bogatą wiedzę popartą doświadczeniem w pracy z dziećmi z trudnościami edukacyjnymi i emocjonalnymi. Wszelkie materiały naukowe, gry i zabawy mają zróżnicowany poziom trudności, aby móc dopasować program do indywidualnych potrzeb uczestnika. Dzięki Magicznemu Dywanowi terapia nabiera zupełnie innego wymiaru, dzięki któremu dzieci mogą pokonywać wszelkie trudności w radosnej atmosferze zabawy.

Magiczny dywan gry i programy

Gdzie jeszcze sprawdzi się Magiczny Dywan?

Zastosowanie Magicznego Dywanu nie ogranicza się jedynie do przedszkola, szkoły i różnorodnych form terapii. Z powodzeniem można w niego zaopatrzyć także:

 • żłobki,
 • szkoły językowe,
 • sale zabaw,
 • świetlice,
 • domy kultury,
 • ośrodki wypoczynkowe,
 • ośrodki edukacyjno-rehabilitacyjne,
 • domy prywatne,
 • placówki realizujące WWR,
 • ośrodki kultury,
 • miejsca spotkań i organizacji wydarzeń tematycznych,
 • hotele i restauracje.

Magiczny Dywan – cena

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje magiczny dywan. Cena urządzenia obejmuje projektor oraz liczne dodatkowe materiały w postaci pakietu metodycznego, stanowiące niebagatelne wsparcie merytoryczno-dydaktyczne dla osób prowadzących zajęcia. Marzeniem każdego rodzica, pedagoga, rehabilitanta czy terapeuty jest spełnione, szczęśliwe i zdrowe dziecko. Niezależnie od wieku rozwojowego dziecka, jego możliwości intelektualnych, uwarunkowań fizycznych i psychicznych, specjalnych czy specyficznych potrzeb edukacyjnych, warto postawić w jego codziennej edukacji i terapii na metody nie tylko efektywne, ale także atrakcyjne. Stwarza to szansę, aby praca była przede wszystkim przyjemnością, a nie przymusem.

Inwestycję w Magiczny Dywan warto potraktować więc jako wkład w wieloaspektowy rozwój dziecka.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel