Szkoły Ponadpodstawowe
Nowoczesna technologia obecnie wchodzi w każdą sferę naszego życia. Czemu więc nie miałaby być wykorzystana w placówkach edukacyjnych? Do walki o innowacyjne szkolnictwo został wprowadzony program Aktywna Tablica, z którego mogą skorzystać także szkoły ponadpodstawowe. To dofinansowanie na pomoce naukowe, w tym nowoczesne urządzenia interaktywne, które mają wspomóc proces edukacji, w tym m.in. w zakresie nauk informatycznych (choć nie tylko). Poniżej omawiamy szerzej, czym jest ten projekt, kto może starać się o fundusze z niego oraz dlaczego warto wdrożyć najnowsze rozwiązania do nauczania.
Czym jest program Aktywna Tablica?
Wiele placówek oświatowych wciąż dysponuje najwyżej projektorami oraz komputerami. To potrzebne urządzenia, ale nie wprowadzają procesu szkolenia na wyższy poziom, będący w wielu zachodnich państwach standardem. Program Aktywna Tablica ma pomóc zmienić oblicze polskiej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Opisywana inicjatywa rządowa miała swoją pierwszą edycję w latach 2017–2019. Obecnie trwa kolejna, rozpisana na lata 2020–2024, w której trakcie dofinansowanie na pomoce naukowe otrzymać mają podmioty, które wcześniej nie uzyskały takiego wsparcia (więcej o tym poniżej). Według zasad budżet państwa ma uczestniczyć w 80% wartości inwestycji, a 20% ma pochodzić od organów prowadzących daną placówkę.
W ramach programu Aktywna Tablica szkoły, w tym ponadpodstawowe, mogą zakupić szereg nowoczesnych pomocy naukowych, obejmujących nie tylko monitory czy projektory interaktywne z przeznaczonym do nich tłem, ale także inny sprzęt elektroniczny, mający za zadanie ułatwienie naukę dzieciom funkcjonującym od początku w epoce nowoczesnych technologii. Obejmuje to również specjalne oprogramowanie i sprzęt do edukacji w zakresie robotyki i kodowania. Celem dofinansowania zatem jest wprowadzenie polskiej oświaty w XXI wiek i stworzenie podstaw pod sprawnie funkcjonujące społeczeństwo informacyjne.
Kto może starać się o dofinansowanie w ramach tego programu?
Warto wiedzieć, że o dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu Aktywna Tablica mogą ubiegać się różne placówki oświatowe. Wskazuje się, że mogą być to zarówno podmioty publiczne, jak i niepubliczne (w tym również te funkcjonujące za granicą). Wymienia się w nich szkoły podstawowe, ponadpodstawowe (w tym licea, technika etc.) oraz ośrodki szkolno-wychowawcze czy instytucje zajmujące się kształceniem uczniów:
- niewidomych,
- ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w tym z różnymi niepełnosprawnościami).
Co więcej – warunkiem uczestnictwa w programie Aktywna Tablica w tej edycji jest brak dofinansowania na pomoce naukowe w innych jej latach. Oznacza to, że jeśli dana szkoła złożyła wniosek i otrzymała fundusze np. w 2021 roku, w 2024 nie ma prawa już ubiegać się o takie wsparcie.
Jak wspomnieliśmy wyżej – każdy podmiot, składający podanie o udzielenie finansowania, musi również mieć dwudziestoprocentowy wkład własny. Może on być w formie funduszy przeznaczonych na cel wskazany w formularzu lub rzeczowy. Obejmuje on środki dydaktyczne TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne), zakupione do szkoły ponadpodstawowej w tym samym roku, w którym został złożony wniosek o dofinansowanie na pomoce naukowe.
Jaka jest wartość wsparcia finansowego w ramach programu Aktywna Tablica?
Wartość finansowania zależy od charakteru placówki. Dla podmiotów edukacyjnych wynosi nie więcej niż 14 tys. złotych. Oznacza to, że szkoła podstawowa lub ponadpodstawowa zainteresowana uczestnictwem w programie Aktywna Tablica musi dołożyć co najmniej 3,5 tys. złotych.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku instytucji specjalizujących się w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niewidomych. W takim przypadku dofinansowanie na pomoce naukowe wynosi nawet 35 tys. złotych. Z kolei ośrodki szkolno-wychowawcze mogą złożyć wniosek o udzielenie finansowania na zakup specjalistycznej drukarki w wysokości nieprzekraczającej 100 tys. złotych.
Dlaczego warto inwestować w tablice interaktywne i inne elektroniczne pomoce naukowe?
Zarówno nauka uczniów klas podstawowych, jak i w szkołach ponadpodstawowych wymaga modernizacji. Wynika to z dynamicznych zmian w rzeczywistości, wynikających z postępu technologicznego. Nowoczesne osiągnięcia cywilizacyjne, z jakimi mamy na co dzień do czynienia, wpływają na różne zmysły, skutecznie angażując naszą uwagę. Program Aktywna Tablica ma za zadanie zapewnić dofinansowanie na pomoce naukowe odpowiadające wymaganiom młodych ludzi.
Dzięki temu, że TIK dostarczają różnych bodźców, skuteczniej angażują uczniów, co z kolei korzystnie wpływa na przyswajanie przez nich wiedzy. Urozmaica również lekcję przez wykorzystanie rozmaitych materiałów dydaktycznych, w tym interaktywnych, a także uczy poprawnego korzystania ze zdobywanych informacji. Urządzenia zakupione w ramach programu Aktywna Tablica są pomocne też w rozbudzaniu zainteresowania światem nauki. To jedynie część korzyści, jakie płyną z zakupu takiego sprzętu.
Mamy pomoce naukowe, które mogą Ci się przydać
W ofercie naszego sklepu znajdują się środki niezbędne dla różnych placówek edukacyjnych, w tym szkół ponadpodstawowych. Chętnie pomożemy także dobrać rozwiązania pasujące do potrzeb konkretnego podmiotu. Jeśli więc planujesz pozyskać dofinansowanie na pomoce naukowe z programu Aktywna Tablica dla liceum, technikum etc. – zachęcamy do zapoznania się z katalogiem artykułów, znajdujących się w tym dziale.