Chemiczne domino - atom i cząsteczka
- Chemiczne domino utrwala umiejętność prawidłowego odczytywania symboli i wzorów chemicznych. Zwraca uwagę na to, kiedy używać słowa atom, cząsteczka, a kiedy nie można użyć żadnego z tych określeń.
Gra uzyskała pozytywne recenzje ekspertów z dziedziny Dydaktyki Chemii, można ją wykorzystać zarówno do urozmaicenia zajęć w szkole jak również jako pomoc dydaktyczną w domu.
Domina chemiczne należą do gier losowych o prostej strategii, ale wymagającej dokonywania wyborów.
Gra pozwala na utrwalenie i sprawdzenie umiejętności posługiwania się prawidłowymi nazwami, symbolami i wzorami pierwiastków oraz związków chemicznych poznanych w Szkole Podstawowej. Zakres zastosowanych w elementach Domin symboli, wzorów i nazw nie wykracza poza podstawy programowe kształcenia ogólnego z chemii w Szkole Podstawowej.
Zestaw Domin składa się z pięciu trzydziestoelementowych kompletów obejmujących tematy:
Symbole i wzory
Atom i cząsteczka
Kwasy i wodorotlenki
Sole
Węglowodory i pochodne węglowodorów.
Domino Atom i cząsteczka
utrwala umiejętność prawidłowego odczytywania symboli i wzorów chemicznych;
zwraca uwagę na to, kiedy używać słowa atom, cząsteczka, a kiedy nie można użyć żadnego z tych określeń;
ćwiczy umiejętność uzgadnianie wzorów sumarycznych tlenków i ich nazw.
Przy okazji stosowania tego Domina warto zwrócić uwagę, na to, że związki jonowe np. tlenek magnezu czy chlorek sodu tworzą sieci krystaliczne. Dlatego w tym przypadku nie można mówić o cząsteczkach tych związków.
Jako uzupełnienie wiedzy dotyczącej chemii polecamy Memory chemiczne.
Zawartość:
W skład memory chemicznego wchodzi:
skrzynka z drewna bukowego o wymiarach 17,5 x 10,5 x 5,5 cm,
30 płytek ze sklejki o wymiarach 4 x 8 cm.
Zasady gry
Każde z proponowanych Domin chemicznych składa się z trzydziestu elementów. Każdy z nich, tak jak w tradycyjnym dominie podzielony jest na dwa pola. Na jednym jest wzór chemiczny, a na drugim współczesna nazwa. Uczeń ma za zadanie tak przyporządkować „cegiełki” aby obok, nad lub pod każdym wzorem substancji chemicznej znajdowała się nazwa. Grę należy rozpocząć od „cegiełki” z napisem „START”.
Zastosowanie gry
Grę można wykorzystać zarówno do urozmaicenia zajęć w szkole na lekcjach bieżących lub powtórzeniowych jak również jako pomoc dydaktyczną w domu. Szczególną ich wartością jest fakt, że można bardzo szybko sprawdzić poprawność ich ułożenia, gdyż odpowiednio dobrane „cegiełki” mogą tworzyć zamkniętą strukturę ponieważ skrajne elementy ułożonego domina pasują do siebie.
Domino chemiczne jest bardzo użyteczne przy powtarzaniu umiejętności przed sprawdzianem czy też egzaminem.