Dla Placówek budżetowych stosujemy 14 dniowy odroczony termin płatności.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela: komu przysługuje i jak obliczyć

2023-04-24
Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela: komu przysługuje i jak obliczyć

Nagroda jubileuszowa nauczyciela – jak liczyć?

Wysiłki nauczycieli, szczególnie tych z wieloletnim stażem, doceniane są poprzez nagrody, a w tym te jubileuszowe. Ich wysokość oraz zasada wypłacania, jak zresztą wiele innych kwestii związanych z omawianym zawodem, reguluje ustawa. Co na ten temat mówi prawo i jak wygląda praktyka przyznawania nagród jubileuszowych? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Kiedy nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej? Jaka jest jej wysokość? Czy oprócz odpowiedniego stażu trzeba spełnić jeszcze jakieś warunki? Czy podstawa prawna w 2023 roku różni się w swoich zapisach od tych z lat ubiegłych? Wszystkie aspekty nagrody jubileuszowej ściśle określa Ustawa – Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1986 roku i Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 roku. To właśnie w tych dokumentach zawarto szczegóły dotyczące przyznawania nagród. Postanowiliśmy podsumować płynące z nich wnioski!

Nagroda jubileuszowa nauczyciela – komu przysługuje?

Kto i kiedy nabywa prawo do odebrania nagrody jubileuszowej? „Jubileuszówka”, o której mowa, przysługuje – rzecz jasna – nauczycielom. Należy jednak nieco wyjaśnić, co ukrywa się pod tym pojęciem, jeśli mowa o użyciu tej definicji we wspomnianych wcześniej ustawach. Pozwoli to uściślić, dla kogo tak naprawdę przewidziane jest samo wyróżnienie. Chodzi tutaj bowiem o:

  • pedagogów,
  • wychowawców,
  • pracowników zatrudnionych w przedszkolach, szkołach czy placówkach doskonalenia nauczycieli,
  • pedagogów z okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich,
  • zatrudnionych w publicznych kolegiach pracowników służb społecznych,
  • pedagogów w szkołach artystycznych,
  • nauczycieli języka polskiego, historii, geografii oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, którzy pracują w szkołach zagranicznych.

Warto zapoznać się z treścią Karty Nauczyciela, aby mieć pewność co do tego, komu faktycznie należy się nagroda jubileuszowa. Jak liczyć jej wysokość i kiedy nabywa się do niej prawo? O tym w kolejnej części artykułu!

Kiedy nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej?

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Wielu nauczycieli rozpoczyna życie zawodowe 1 września. Oznacza to, że po upływie lat pracy wskazanych w ustawie, dzień 31 sierpnia należy traktować jako moment nabycia prawa do „jubileuszówki”. W praktyce więc nagroda jubileuszowa dla nauczyciela powinna być wypłacona osobie do tego upoważnionej właśnie w ostatnim dniu ferii letnich. Warto jednak nadmienić, że tę sytuację nieco zmienia urlop bezpłatny. Jeśli nauczyciel, w sytuacji przedstawionej wyżej, skorzysta np. z jednego dnia urlopu bezpłatnego, wówczas za datę nabycia prawa do otrzymania nagrody uznaje się 1 września.

Nagroda jubileuszowa nauczyciela – jak liczyć?

Jak liczyć wysokość „jubileuszówki”? Pierwsza nagroda jubileuszowa dla nauczyciela przysługuje mu po 20 latach pracy. Wynosi wówczas 75% miesięcznego wynagrodzenia. Drugi dodatek otrzymuje się po kolejnych 5 latach. Jego wysokość jest większa i wynosi równowartość miesięcznego wynagrodzenia. Z każdym następnym jubileuszem premia jest wyższa. Po 30 latach wynosi 150% wynagrodzenia, po 35 latach – 200%, a po 40 – 250%. Jak widać, po upływie 20 lat pracy w zawodzie, nagrody wręczane są pracownikowi co 5 lat. Podkreślmy, że wysokość bonusu liczy się według wynagrodzenia ze składnikami miesięcznymi, które przysługują pracownikowi.

Meble do pokoju nauczycielskiego

Biurka nauczycielskie

Nagroda jubileuszowa nauczyciela – wzór

Pomimo że bonus przysługuje nauczycielowi w dniu nabycia do niego prawa, w praktyce koniecznie jest jednak złożenie przez przełożonego odpowiedniego wniosku, po którego zatwierdzeniu wypłacana jest nagroda jubileuszowa dla nauczyciela. Wzór pisma zawiera miejsce na wpisanie imienia i nazwiska pracownika, wysokość premii, a także termin jej wypłaty. Jak wspomnieliśmy, podstawę, według której oblicza się wysokość nagrody, stanowi wynagrodzenie miesięczne w dniu nabycia prawa do otrzymania „jubileuszówki”. Uznaje się za dobrą praktykę przekazanie pracownikowi pisma z informacją o wypłaceniu nagrody. Jak wygląda ten dokument? Jego adresatem jest nauczyciel lub nauczycielka uprawniona do otrzymania nagrody. Pismo zawiera tym samym imię i nazwisko, informację o podstawie prawnej do wypłacenia honorarium i jego wysokości, a także podpis pracodawcy.

Nagroda jubileuszowa nauczyciela a przejście na emeryturę

Jakie zasady obowiązują przy wręczaniu nagrody jubileuszowej nauczycielom przechodzącym na emeryturę? Co z pracownikami, którzy odchodzą na rentę? Przewidziano dla nich szczególne, korzystne zasady postępowania. Jeżeli zakończenie świadczenia pracy w ich przypadku przypada na nie więcej niż 12 miesięcy przed nabyciem prawa do otrzymania premii jubileuszowej, wówczas jest im ona wypłacana w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Staż pracy uprawnia do otrzymania dodatkowej, potwierdzającej go i z nim powiązanej nagrody. Warto przejrzeć stosowne dokumenty regulujące wypłacanie nagród.

pixel