Tablica interaktywna - co to jest i jak działa?

Tablica interaktywna w szkole to sposób na przełamanie szkolnej rutyny i wzbogacenie metod edukacyjnych. Nie tylko zastępuje tradycyjne szkolne tablice kredowe, ale daje coś jeszcze. Dzięki możliwości sterowania dotykiem, aktywizuje dzieci do działania. Jak działa tablica interaktywna? Oprogramowanie dołączone do sprzętu łączy komputer, projektor oraz tablicę. W ten sposób na dużym ekranie można przedstawiać prezentacje multimedialne, pokazy zdjęć, quizy oraz zadania do wykonania. Obecnie istniejące na rynku tablice interaktywne działają na zasadzie monitora LCD i nie potrzebują dodatkowego projektora. Nowsze wersje działają na dotyk, w starszych steruje się tablicą za pomocą specjalnego pisaka.
Tablica interaktywna – jak korzystać z tej pomocy dydaktycznej?
Jak działa tablica interaktywna? Właściwie tak samo jak komputer lub tablet. Można na niej wyświetlić pliki z dowolnych programów, np. pakietu Microsoft Office, takich jak Word, Excel, Power Point, a także zawartości stron internetowych. W trakcie prezentacji, można nanosić uwagi, opisy oraz dodatkowe treści dotykowo lub za pomocą pisaka. Nowo utworzone dokumenty można zapisać jako osobne pliki. Tablica interaktywna stwarza dużo możliwości do prowadzenia kreatywnych zajęć. Może mieć zastosowanie w szkołach, przedszkolach, na uczelniach wyższych, a także w zakładach pracy podczas szkoleń, prezentacji i konferencji.
Tablica interaktywna – jaka grupa środków trwałych?
W przypadku, gdy koszt zakupu tablicy interaktywnej przekracza 3,5 tys. złotych, przy rozliczaniu wyposażenia placówki, należy zaliczyć tablicę do środków trwałych. Tablicę interaktywną należy zaliczyć do Grupy 8 - Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, podgrupy 805, która obejmuje wyposażenie kin, teatrów, placówek kulturalno-oświatowych, a także instrumenty muzyczne. Po przypisaniu do grupy, możemy określić stawkę amortyzacji. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie odnośnie tablicy interaktywnej – jaka stawka amortyzacji jest na tego rodzaju sprzęt, należy skorzystać z aktualnych tabel, zgodnych z obowiązującą ustawą. Na dzień dzisiejszy stawka amortyzacji do urządzeń z podgrupy 805 wynosi 10%.
Jaka tablica interaktywna do szkoły?
Kiedy już wiemy, czym jest i jak działa tablica interaktywna, możemy zastanowić się, jaką tablicę wybrać do swojej placówki. Choć cena sprzętu jest wysoka, w chwili obecnej coraz więcej szkół może pozwolić sobie na taki wydatek dzięki różnego rodzaju środkom publicznym lub korzystając z programów unijnych. Dokonując wyboru tablicy interaktywnej, należy wziąć pod uwagę markę oraz funkcjonalność sprzętu. W warunkach szkolnych tablica interaktywna powinna z powodzeniem zastąpić klasyczną tablicę, zatem ważne jest, aby była odpowiednio czuła. Pod tym względem świetnie sprawdzają się tablice LCD. Dużym atutem jest to, że nie potrzebują dodatkowo rzutnika, dzięki czemu łatwiej je zamontować i są prostsze w obsłudze. Na stronie sklepu Edumax znajduje się duży wybór tablic interaktywnych, ale także całych zestawów do obsługi multimedialnej sal lekcyjnych. Zadając pytanie sprzedawcom, można uzyskać komplet szczegółowych informacji odnośnie każdego sprzętu.
Tablice interaktywne – zalety i wady
Tablice interaktywne, laptopy, tablety – dzięki nowym technologiom z pewnością mamy większy i łatwiejszy dostęp do wiedzy, dlatego ogromną rolą i odpowiedzialnością nauczyciela jest pokazywanie uczniom, jak można korzystać z nowych technologii w sposób twórczy. W przypadku tego rodzaju sprzętu dużo jest kuszących atrakcji, które odciągają uwagę i rozpraszają uczniów. Wybór odpowiednich programów oraz korzystanie z nich adekwatnie do wieku dziecka jest kluczowe.