Dla Placówek budżetowych stosujemy 14 dniowy odroczony termin płatności.
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świetlica szkolna – jak powinna być zorganizowana i wyposażona?

2022-11-02
Świetlica szkolna – jak powinna być zorganizowana i wyposażona?

Wiele dzieci przed lekcjami lub po zakończonych zajęciach szkolnych udaje się na świetlicę. To tam w oczekiwaniu na rodziców uczniowie najczęściej odrabiają lekcje, nawiązują nowe znajomości, spędzają czas na rozrywce, ale również doskonalą swoje umiejętności z wybranych dziedzin. Do tych celów, oprócz wykwalifikowanych i zaangażowanych nauczycieli i pedagogów, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie świetlicy oraz jej przemyślana organizacja. Ważne, aby całość była bezpieczna, estetyczna i funkcjonalna, a przy tym dostosowana do dzieci w różnych grupach wiekowych. Dzięki przyjemnemu wnętrzu uczniowie nabiorą chęci do nauki, współpracy oraz odnajdą inspiracje do rozwoju swoich pasji i zainteresowań. Aby się dowiedzieć, jak powinna wyglądać nowoczesna świetlica szkolna, koniecznie czytaj dalej!

Nowoczesna świetlica szkolna – estetyczna, bezpieczna i funkcjonalna

Aby zapewnić uczniom bezpieczne i komfortowe warunki do nauki oraz miejsce sprzyjające spędzaniu wolnego czasu, projekt świetlicy szkolnej powinien być dokładnie przemyślany już na etapie powstawania budynku. Pomieszczenie powinno sprostać oczekiwaniom i potrzebom nie tylko najmłodszych, ale także dzieciom w nieco starszym wieku i młodzieży. Świetlicę warto zorganizować w taki sposób, aby wyodrębnić w niej kilka przestrzeni. Jedną z najważniejszych będzie oczywiście strefa przeznaczona do nauki, która – odpowiednio umeblowana – zapewni wygodne warunki do odrabiania prac domowych, nauki do sprawdzianów czy zgłębiania wiedzy z pasjonującej dziecko dziedziny. Z powodzeniem można połączyć ją z miejscem do kreatywnych zabaw lub innych rozrywek jak np. gry w planszówki. Za pomocą zmyślnego ustawienia mebli i akcesoriów w łatwy sposób można wytyczyć również miejsce relaksu, kącik czytelniczy czy pracownię plastyczną. Aby uczniowie chętnie przebywali w świetlicy, powinna być przytulna, atrakcyjnie wyposażona i gwarantować poczucie bezpieczeństwa.

Jakie powinno być wyposażenie świetlicy szkolnej?

Sporządzając projekt świetlicy szkolnej, należy dobrać wszystkie elementy w taki sposób, aby były dostosowane do uczniów niezależnie od ich wieku, wzrostu czy zainteresowań. Znajdujące się w przestrzeni świetlicy meble, sprzęty, akcesoria i dodatki muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Wyposażenie świetlicy szkolnej powinno obejmować:

  • stoliki – przy urządzaniu świetlicy warto rozważyć zakup szerokiego stołu, przy którym kilkoro dzieci będzie mogło bawić się klockami lub puzzlami. Polecamy szczególnie ciche stoły, które sprawią, że nawet upadające przedmioty nie będą negatywnie wpływać na akustykę pomieszczenia. Ciekawą opcją są także mobilne stoły Mila z blatami w różnych kształtach i kolorach, które można dowolnie ze sobą łączyć. Dają one możliwość szybkiej zmiany aranżacji świetlicy;
  • krzesła – podstawą wyposażenia każdego pomieszczenia dla dzieci są także wygodne i solidne krzesła. Do świetlicy polecamy między innymi certyfikowane krzesła z tworzywa Flexi i Colores;
  • kanapy i pufy – świetnym rozwiązaniem będą także siedziska modułowe, które można ze sobą dowolnie zestawiać kolorystycznie i w różne kształty;
  • szafy, półki i regały – planując zakup wyposażenia do świetlicy szkolnej, warto uwzględnić w niej także miejsce, w którym można by umieścić szafki na plecaki oraz regały na akcesoria plastyczne i sportowe. Na półkach mogą się znaleźć także płyty z filmami i nagraniami muzycznymi, zabawki, artykuły papiernicze czy książki;
  • maty podłogowe przystosowane do alergików – dzięki nim zmniejszone zostanie ryzyko podrażnień wywołanych uczulającym materiałem;
  • projektor multimedialny – za jego pomocą można wyświetlić znacznie większy obraz niż na telewizorze. Polecamy w szczególności projektory Viewsonic, Vivitek oraz Epson;
  • dużą tablicę do pisania i rysowania – warto się zastanowić także nad tablicami interaktywnymi. Jednymi z najciekawszych opcji na rynku są tablice myBoard;
  • piłkarzyki czy mini bilard.

Świetnie sprawdzą się również roboty edukacyjne, tablice interaktywne i magiczny dywan. Do nowatorskich produktów tego rodzaju należy między innymi podłoga FunFloor, która może wspomóc naukę angielskiego czy robot VEX IQ (2 generacja) umożliwiający naukę programowania nawet najmłodszym uczniom szkoły podstawowej.

Pomocne: Jak dobrać meble dla dzieci [tabela wzrostu dzieci]?

Co robić z dziećmi na świetlicy szkolnej?

Świetlica szkolna powinna być postrzegana przez uczniów nie tylko jako swego rodzaju poczekalnia na rodziców czy zajęcia szkolne, ale przede wszystkim jako miejsce sprzyjające ogólnemu rozwojowi i przestrzeń do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Z tego względu warto bardzo dokładnie przemyśleć rodzaj zajęć i dopasować je do dzieci w różnym wieku.

Doskonałą propozycją zarówno dla nieco starszych, jak i młodszych uczniów będą gry i zabawy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, wiele z nich można przeprowadzić na świeżym powietrzu. Często ułatwiającym i uatrakcyjniającym pracę rozwiązaniem dla wielu nauczycieli okazują się pomoce dydaktyczne do świetlicy szkolnej. To nic innego jak gotowe scenariusze angażujących i ciekawych zajęć dopasowanych do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych odpowiednią propozycją będzie nauka poprzez zabawę. To dobra metoda zapamiętania, np. pór roku, miesięcy czy zasad bezpieczeństwa na drodze. Uczniów starszych klas warto zainteresować zagadkami logicznymi, twórczym myśleniem lub rozwiązywaniem zadań dedukcyjnych.

Gry i zabawy w świetlicy szkolnej – kilka propozycji dla uczniów w różnym wieku

Aby poprowadzić ciekawe zajęcia w świetlicy szkolnej, plan aktywności trzeba dopasować do wieku uczniów oraz ich zainteresowań. Co robić z dziećmi na świetlicy szkolnej, aby propozycje były dla nich interesujące i zachęcały do uczestnictwa? Zabawy najlepiej organizować w jednej grupie lub kilku zespołach, aby podczas rozrywki dzieci uczyły się także współpracy i zacieśniały relacje z rówieśnikami.

Oto kilka propozycji zachęcających do wspólnej zabawy.

  • „Kim jestem? Zgadnij!” – zabawę należy dopasować do wieku dzieci oraz ich wiedzy. Wybrana osoba opuszcza na chwilę świetlicę. W tym czasie pozostali uczniowie wspólnie wymyślają nazwę postaci. Zadaniem kolegi lub koleżanki jest odgadnięcie, kim jest. W tym przypadku pomocne będzie zadawanie pytań o wygląd, wiek, bohatera książki lub filmu itp.
  • „Kalambury” – zabawa, którą uwielbiają wszystkie dzieci. Jedna osoba za pomocą gestów pokazuje np. przedmiot, osobę lub inscenizuje przysłowie. Zadaniem reszty jest zgadnięcie, co jest właśnie przedstawiane.
  • Zabawy taneczno-ruchowe, np. „Boogie Woogie” – dzieci, stojąc na środku sali, śpiewają słowa znanej piosenki i wykonują dokładnie każdy gest.
  • „W jakim jestem nastroju?” – nauczyciel lub wybrana przez grupę osoba rysuje na kilku kartach buźki i rozdaje je pozostałym uczestnikom zabawy. Następnie za pomocą mimiki i gestów próbuje pokazać kolegom swój nastrój. Zadaniem dzieci jest wskazanie odpowiedniej karteczki. Nauczyciel dodatkowo opowiada o emocjach oraz tym, jak ludzie przeżywają daną sytuację na swój sposób.

Ciekawe zajęcia w świetlicy szkolnej

Gry i zabawy w świetlicy szkolnej powinny być dostosowane do uczniów w różnym wieku. W innym wypadku nie uda się zachęcić wszystkich do rozrywki. Zadaniem nauczyciela jest również dopasowanie rodzaju zajęć do zainteresowań uczniów i zainspirowanie ich do dalszego rozwoju. Wyposażenie świetlicy szkolnej oraz pomoce dydaktyczne do świetlicy szkolnej mogą znacznie ułatwić to zadanie, sprzyjając angażującym formom spędzania wolnego czasu. Niniejsze propozycje stanowią pomysły na ciekawe zajęcia w świetlicy szkolnej.

  • Zajęcia manualne – każdy z uczniów wybiera dowolną technikę i z jej pomocą wykonuje pracę plastyczną. Może to być malowanie, wyklejanie, rysowanie, ale nie tylko. Starszych uczniów bez wątpienia zainteresuje projektowanie lub dokładne sprawdzanie stanu gier, zabawek i ich naprawa.
  • Zajęcia ruchowe – wbrew pozorom to nie tylko rozrywka dla najmłodszych. Oprócz tworzenia układów tanecznych wolny czas można spędzić na świeżym powietrzu, korzystając z placu zabaw lub boiska. Zabawy ruchowe to również budowanie z klocków i gry zespołowe.
  • Zajęcia dydaktyczne – to jedne z najważniejszych, jakie muszą znaleźć się w ciągu dnia spędzonego na świetlicy. Zadaniem nauczyciela jest przeprowadzenie rozmów dostosowanych do wieku dzieci. Mogą to być swobodne pogadanki lub rozmowy przeprowadzane na poważniejsze tematy. Do zajęć dydaktycznych zalicza się także recytację czy prowadzenie rozmów z gośćmi zaproszonymi do świetlicy. Warto zachęcić dzieci do pisania wierszy, tworzenia opowiadań i dzielenia się własnymi poglądami.

Mamy nadzieję, że niniejszy wpis dostarczył wartościowych informacji dotyczących tego, jak wygląda nowoczesna świetlica szkolna!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel